Disfonksiyonel Solunum ve Nefes Teknikleri

28 Eylül Cumartesi 15:30 – 18:00
Doğru Bir nefes Özgür Bir Beden 

 

Kontenjan: 30 kişi

 

Dr. Ömer Önder
Fizik Tedavi Hekimi

Formu Doldur, Ödemeni Yap, Başvurunu Tamamla!
Eğitim Hakkında

Akciğerlerin yeterli oksijen alamama veya dışarı atmama durumu. Ayrıca akciğer yetmezliği olarak da adlandırılır. Burnundan yavaşça nefes al. Göğsündeki el, mümkün olduğunca hareketsiz kalmalıdır. Karın kaslarınızı sıkın ve dudaklarınızdan dışarıya doğru nefes alırken içeriye doğru düşmelerini sağlayın. 
Eski, bayat hava ve yeni temiz hava ile dışarı. Bu, pulmoner rehabilitasyon tarafından öğretilen en kullanışlı iki solunum egzersizinin- dudak/ağız- burun solunumu ve karın solunmasının temasıdır.  

 

Aerobik yani oksijenli egzersizler kalp fonksiyonlarınızı iyileştirir ve kaslarınızı güçlendirir. 

Nefes egzersizleri ise akciğerlerinizi daha verimli hale getirebilir. Akciğerleriniz sağlıklı olduğunda nefes almak doğal ve kolaydır peki ya bu konuda farkında olmadığımız eksiklikler var ise… 
 

Bir kapı açma ve kapatma işlemini karşılaştırılması gibi… “Ciğerlerimiz yay ve kapı gibidir. Zamanla, nefes alma tembelliği ve bilinen solunum hastalıkları ile ciğerlerimiz bu özelliğini kaybediyor. Nefes almaya başladığınızda aynı seviyeye dönmüyorlar ve akciğerlerimizde hava sıkışıyor.  

Bu süreç zamanla, bayat hava birikmesine ve diyaframa daha az yer bırakmasına sebep olur.  Diyaframla vücut, boyun, sırt ve göğüs içindeki diğer kasları solunum için kullanmaya başlar.  

Ücret: 300 TL + KDV